Moje predikce AI do 2030
Do roku 2030 nepřišla žádná další „AI winter“. AI je stále větší téma, je kolem ní stále větší hype (i když jiného druhu: místo úžasu, že něco je konečně možné je to spíše úžas, jak je AI praktická).
Umělá inteligence je největší téma, které dominuje serióznímu zpravodajství. Média každý den informují o nových oblastech, jež AI dobyla, o nezaměstnanosti způsobené AI, o pochybnostech, nejistotě okolo AI.
Velké téma je strach o lidskost, obrana lidskosti. Lidé se bojí, že přehnané spoléhání se na AI není lidské. Bojí se, že zakrníme. Další se bojí o svoje soukromí (s AI modely lidé mohou sdílet a sdílí skoro vše a data se odesílají do datových center velkých firem). Odpor proti AI je zřejmě největším odporem proti pokroku, jaký kdy byl. Daleko více je ale lidí, pro které vítězí pohodlnost používání AI.
Velké technologické firmy naprosto dominují světovému byznysu a dobývají i oblasti, které s technologiemi ještě před pár lety ani nesouvisely. Hodnoty těchto firem jsou obrovské. Technologický sektor je největším sektorem. Regulátoři by chtěli moc těchto firem omezit, ale moc nevědí jak. Nové technologické firmy díky AI rostou extrémně rychle. Stále hledají mezery na trhu, do kterých by mohli nalít AI a proměnit tak nějaký starý produkt či službu. V důsledku toho je AI skoro ve všem nebo alespoň skoro se vším silně souvisí.
Lidé se diví AI pokrokům a říkají, že tak rychlý pokrok nikdo nečekal. Mýlí se. Obecně se začíná silně mluvit o singularitě a velká část lidí má pocit, že ta rychle přichází. Pokrok v AI je již tak rychlý, že jej normální lidé stěží zvládnou sledovat.
Děti přestávají rozlišovat mezi AI a lidmi, neboť umělí kamarádi jsou od skutečných k nerozeznání. Ještě ne normálními, ale rychle se rozšiřujícími, jsou vztahy dospělých s roboty. Ukazuje se, že na vztazích je nejdůležitější uspokojování našich potřeb a v tom jsou umělí blízcí prostě lepší.
Ačkoliv byly velké debaty o Turingově testu, považuje se obecně za splněný. Ray Kurzweil tak vyhrál svoji sázku nad Michaelem Kaporem.
Velkým tématem je stále generování uměleckých děl. Umělci jsou obecně stále proti tomu, ale mladší umělci začínají AI chápat jako nástroj k vykonávání těžké práce a zaměřují se na kreativní práci (např. napíšou scénář, který AI následně promění ve film). Generování obrázků a krátkých videí se již považuje za dokonalé. Největší pozornost je věnována AI tvorbě filmů a dalších uměleckých forem. Ty vyžadují jen malé zásahy lidí. Populární je i vyšší stupeň AI kreativity: podle toho, na čem byla AI vytrénovaná, sama vytváří umění (ne podle lidského zadání). Lidé tak zadávají stále méně informací. Stále však můžou zadat i informací spoustu a AI vytvoří umění přesně podle zadání.
Velká kontroverze je v tom, že AI vytvořené obrázky, hudba a další umění budou k nerozeznání od lidských. Umělci se budou cítit nahrazeni. Velká část umění bude generovaná uměle. Po lidském umění bude velká poptávka zejména pro sběratelské a investiční účely, AI umění se však bude podvodně vydávat za lidské. Budou existovat detektory lidskosti umění, stejně tak jako AI lhaní pro tyto detektory. Nakonec AI umění nepůjde poznat vůbec. Většině lidí ale bude jedno, od koho umění je. AI umění bude lepší, a tak u většiny oblíbenější. Navíc si lidé budou uvědomovat, že existuje kontinuum mezi lidským a umělým uměním: copak tužka není technologie? Nebo co AI prvky v editaci fotek? Na každém umění se jen různou mírou podílí lidé a technologie.
AI vytváří bezprecedentní vlnu nezaměstnanosti. Zatímco manuálně pracující si práci často udrží, končí často ti nejvíce kvalifikovaní. S tím klesá i popularita vzdělání: proč bych měl dlouho studovat, abych dělal něco, v čem nemůžu být dobrý, v čem nemůžu mít práci atd? Zatímco dříve nahrazená zaměstnání byla kompenzována vznikem nových, dnes to již neplatí.
Ani ve vývoji AI není tak extrémní poptávka po zaměstnání, jak by se dalo čekat. Nové AI modely vyvíjí především zase umělá inteligence. Limitem při jejím vývoji je zejména hardware, na jehož vývoj je velký tlak a jehož pokroky jsou rychle využity pro vývoj lepších AI modelů.
Zato je velká poptávka po zaměstnancích v oboru AI bezpečnosti. AI bezpečnost, alignment atd je hodně populární téma. Lidé si uvědomují, že se toto téma populárním stalo příliš pozdě.
AI dokáže odpovědět na otázky tak komplexní, že by je většina lidí nepochopila. Jejím základem jsou LLM z naší doby, ale jsou ve všem lepší. Dokážou mimo jiné odpovídat na dotazy z našeho osobního života. Chatboti jsou dostupní v různých předmětech a formách a jsou propojení v rámci svých ekosystémů (podobně jako dnes Google assistant či Amazon Alexa propojují různé předměty).
AI dokáže různými způsoby vydělávat peníze, což je považováno za jedno z jejích největších uplatnění. Kromě AI v byznysu je to hlavně AI v tradingu a investování: AI vytvořené AI modely dokážou předpovídat vývoj ceny různých investičních instrumentů. I když existuje spousta investorů, kteří AI výhodě nevěří, AI-aware investoři mají prokazatelnou výhodu a získávají více peněz. AI modely pro předpovídání trhu jsou široce dostupné.
Velkým problémem jsou podvody. Pryč je doba nedokonalé češtiny. Kvůli deepfakes, syntéze hlasu, tvorbě obrázků, videí či textů a řadě dalších schopností je AI vysoce přesvědčivá mimo jiné v podvádění lidí.
K odhalování podvodů se používá opět AI. Mezi další podvody patří krádeže identit či vynalézavé hackování.
AI překlady jsou kvalitnější, rychlejší a levnější než od lidských překladatelů. Lidští překladatelé se masivně stávají učiteli jazyků, byť kvůli překladačům je i tato profese méně žádaná.
AI vynalezla léky a očkování na skoro všechny nejhorší nemoci. Tyto léky jsou rozšířené a rychle se rozšiřují, byť jejich adopci brzdí nedůvěra lidí. Také k diagnostice nemocí se AI používá velice často. Díky těmto pokrokům mají přístup ke špičkové medicíně lidé po celém světě.
Lidé jsou s AI propojeni novými způsoby: věk telefonů dosahuje svého vrcholu, rychle nastupují nové technologie, jako brýle, čočky či málo invazivní čipy a technologie pro přímou komunikaci s mozkem. Větší problém než neschopnost AI pracovat s informacemi je neschopnost lidí se na ně správně zeptat a nebo zpracovat výstup AI.
Lidé pomalu ztrácejí schopnost rozumět textu či hodnotit informace. Schopnosti biologických lidí jsou mírně na ústupu. Stejně tak je na ústupu schopnost hodnotit AI výstupy. Lidé jim často věří i když jim AI říká hlouposti. To je i proto, že AI umí hlouposti dobře odůvodnit. To nahrává rozvoji fake news, které jsou ale vyvraceny osobními asistenty.
AI výzkum se díky pokrokům v multimodalitě a obecnosti soustředí na real-world agenty-asistenty, kteří zvládnou množství úkonů. Tito agenti jsou softwaroví i fyzičtí. Díky multimodalitě AI získává netušené možnosti, které teď v roce 2022 nikdo nečeká.
Objevují se specializovaná online tržiště AI modelů, kde se každý může svoji aplikaci napojit na některé z mnoha AI modelů.
Knihy jsou na ústupu, AI zvládne pro každého sestavit „knihu“ přesně o tom, co ho zajímá. Kdo by tedy kupoval knihy, tak neinteraktivní, nedynamické, hloupými bytostmi z masa napsané věci? Stále se kupují, ale jsou pomalu na ústupu.
AI coding: nejen AI modely, ale i další software vytváří umělá inteligence podle lidského zadání. Existují aplikace, do kterých stačí napsat velice abstraktní představu chování programu, který je následně uměle vytvořen.
AI má spoustu využití a objevují se nová, ale sotva už jde vymyslet její nové aplikace. Nejviditelnějším a možná nejužitečnějším uplatněním AI je odpovídání na otázky. AI je skoro ve všech oblastech a převážně dochází k jejímu zdokonalování. I když přibývá dat, na zdokonalování AI již nemají takový vliv, neboť AI se dokáže učit i z velice málo dat. Nejvíce je AI pokrok způsobeny pokroky v hardwaru (včetně vysoce specializovaného), do velké míry navrženého AI a softwaru (též do velkého míry navrženého AI).
Self driving vozidla budou běžně rozšířená ve více pokrokových státech, nahradí především profesionální řidiče, například kamionů či taxikáře. To se řidičům nebude líbit, ale umělý řidič bude lepší a levnější, takže lidští řidiči prohrají. Bude pokračovat přidávání asistenčních funkcí do aut, ale nebude všem jasné, zda jde již o self driving, nebo ne. Elon Musk bude tvrdit, že ano. Důvěra lidí v umělého řidiče bude zřídka odpovídat schopnostem umělého řidiče (bude větší i menší).
AI je stále více uplatňována i v politice, ale spíše nepřímo. Např. roboti-poslanci ještě nejsou běžní. AI, i když by možná vládla lépe a o její vládě se začíná vážně uvažovat, ještě žádnému státu sama nevládne.
Kvůli AI roste dominance USA a Číny nad světem. Světová ekonomika roste stále rychleji, zase nebyla žádná obří krize. AI pohání tento růst. Stále více se kvůli AI v byznysu mluví o nepodmíněném příjmu. Je stále více zřejmé, že ne technologie, ale lidé, jsou limitem pro ekonomický růst. Je snaha co nejméně se spoléhat na lidi a co nejvíce na systémy, které lze mezi sebou propojit bez využití lidí.
Oblastí, které AI poznamenala jen nepřímo, je více. Je to třeba sport. AI zde pomáhá s tréninkem, výživou či taktikou, ale podstata sportu se moc nezměnila. Pravidla převážně zůstávají, ve fotbalu se stále 11 hráčů snaží dávat a nedostávat góly atd.
Komentáře
Okomentovat