Řešení energetické krize
Politici v současné době řeší, jak zmírnit tzv. energetickou krizi, při které jsou ceny zejména elektrické energie příliš vysoké. Mluví se o tom, že cena elektřiny se tvoří na burze. A i když futurologové mluví o tom, jak se cena elektřiny exponenciálně snižuje, ve skutečnosti před námi ještě stojí pár výzev, než se toto zlevňování projeví v praxi (po přechodu na exponenciální dráhu tedy však dojde ke skokovému zlevnění, protože exponenciální zlevňování již probíhá, jen se netýká spotřebitelů).
Cena elektřiny na burze vychází z ceny, za jakou vyrábí nejdražší elektrárna. Pokud levné elektrárny nestačí pokrýt spotřebu, prodává se energie z dražších elektráren atd. Ty levnější můžou zdražit, takže se cena dostane na úroveň nejdražší elektrárny.
Proč vyhrává nejdražší producent? Je to způsobené neskladností elektřiny. Kvůli ní existuje energetický mix, spousta typů elektráren, každá vyrábí za jinou cenu a s jinými charakteristikami. Kdyby pořád svítilo slunce, byly by jen solární. Kdyby pořád foukal vítr, byly by jen větrné atd. Bohužel tak není. Nebo by stačilo, kdyby se dala elektřina skladovat: vyrobila by se levně obnovitelnými zdroji za vhodných podmínek a za bezvětří a zatažené obloze by se uvolnila do sítě.
Taková je současná situace.
řešení 1:
Investice do skladování energie. Cena baterií s jejich exponenciálním se zvyšující produkcí (zejména pro elektromobily) exponenciálně klesá. Stále více se proto využívají pro skladování energie, díky čemuž lze využívat levnou solární energii. Tento způsob řešení energetické krize bude stále více využívaný. I když existují i opravdu velké akumulátory v řádu stovek MWh, převládat zřejmě budou menší přímo na úrovni domů, díky čemuž mohou být využity střešní panely, výhody decentralizace atd. Než stavět jaderné elektrárny, je pravděpodobně výhodnější v době jejich případného dostavění za stejnou vysokou cenu nakoupit solární panely a baterie, oboje v té době daleko levnější než dnes.
řešení 2:
Využití efektivnějších solárních panelů. Fotovoltaické panely jsou stále efektivnější, a proto připadá v úvahu i jejich využívání při zatažené obloze nebo jindy za zhoršených světelných podmínek. Jak jejich cena klesá a efektivita roste, bude stále populárnější je používat i v zemích, kde není moc slunečního svitu.
řešení 3:
Společné elektrárny. Méně než desetitisícina zachyceného záření, které dopadá na Zemi, by pokryla celosvětovou spotřebu elektřiny. Představme si například část Sahary pokrytou solárními panely. Myslím, že spolupráce bohatých států na stavbě velkých elektráren ve slunečných oblastech světa by těmto slunečným, často chudým zemím, mohla přinést značné bohatství. Proč "pěstovat" elektřinu na našich polích, kde lze pěstovat plodiny, když ji můžou efektivněji "pěstovat" země, kde je zemedělská produkce problematická? Nejde samozřejmě jen o solární energii. Ve větrných zemích se dá vyrábět větrná energie, jinde zase geotermální a tak dále. Díky vhodné mezinárodní spolupráci by bylo možné spojit výhodu obnovitelných zdrojů energie, tedy ceny, a neobnovitelných zdrojů, tedy spolehlivosti, v pro naši zemi.
Podívali jsme se na tři nápady, jak z dlouhodobého hlediska prakticky snížit cenu elektřiny nejen ve výrobě, ale i pro spotřebitele. Je důležité opustit staré myšlení a pokusit se kreativně využít nové technologie, jako jsou zejména solární či větrné energie a akumulátory.
Komentáře
Okomentovat