Proč v Česku založit instituci pro boj s existenčními riziky?
Ať už máme na mysli umělou inteligenci, nanotechnologie, biotechnologie, jaderné zbraně či změnu klimatu, je jasné, že žijeme v nejnebezpečnější době pro lidstvo a že příští desítky let budou velice nebezpečné. Lidé bohužel mají tendenci existenční rizika (rizika schopná lidstvo vyhubit či jinak připravit o hezkou budoucnost) podceňovat. Mají k tomu mnoho důvodů, od zaměňování rizik za sci-fi, přes nevážné uvažování o nich, po přirozený optimismus. V důsledku toho lidé po celém světě velice málo investují do výzkumu těchto rizik a do jejich snižování. Investuje se řádově více do vývoje potenciálně ničivých technologií než jejich bezpečnosti či ochrany před nimi. To je podle mě špatná situace. Lidstvo není připravené na klíčové výzvy příštích let, což s velkou pravděpodobností může vést k tragické existenční katastrofě.
Kdyby tak lidé vynakládali na obranu před společnými riziky tolik, co vynakládají na obranu před cizími obranami! Jak užitečné by bylo morálně dospět, přestat válčit a připravovat se na války mezi sebou a zaměřit se na společná nebezpečí.
Podle mě je důležité zvýšit financování bezpečnosti lidstva, pravděpodobně ve formě zakládání vědecko-akčních institucí zaměřených na existenční rizika.
Myslím si, že bychom instituci pro výzkum a snižování existenčních rizik mohli založit klidně v Česku. Klidně někde jinde. Nejlépe všude. Ale já žiju v Česku, a proto toto požaduji po českých politicích.
Jaké výhody by mělo založení takové instituce v naší zemi?
1) bezpečnost ČR: bezpečnost lidstva je bezpečností také naší země. Existenční rizika jsou největšími riziky také pro naši zemi.
V situaci, kdy všechny země odmítají investice do globální bezpečnosti a se slovy "proč zrovna my" odmítají činit něco, z čeho budou mít prospěch především ostatní, se může zdát nevhodné do takové bezpečnosti investovat. Budování globálních institucí je problematické a na úrovni jednotlivých zemí se nemůže vyplatit. Nebo ne? Vyplatí se to, když vezmeme v úvahu, o kolik můžeme přijít: o naše dědictví z minulosti, o jedenáct milionů obyvatel či nespočet obyvatel budoucích, o jejich radosti, kulturu atd. Jestliže se ochrana lidstva silně vyplatí, ochrana Česka se vyplatí jenom o trochu méně, stále silně. To nemluvím o dobročinné ochraně lidí z jiných zemí, na kterých také záleží. Pořád je to dobrá věc, byť z českého rozpočtu.
2) mezní užitek: v nelibé situaci, kdy do bezpečnosti lidstva nikdo příliš neinvestuje, budou mít jedny z prvních investic nejvější efekt. Nemusíme tedy čekat, až se problému ujme Čína či USA. Investice se vyplatí každému státu.
3) inspirace pro další země: založení takové instituce se rychle rozkřikne po celém světě. Psychologické bariéry padnou a ostatní země nás budou následovat v zakládání podobných institucí.
Komentáře
Okomentovat