Jak udržitelný je ekonomický růst?

Člověk se může často setkat s názorem, že ekonomický růst, o který všechny ekonomiky usilují, je neudržitelný. Stále více zatěžuje planetu a i tak bude muset brzy skončit, z čehož budou vyplývat problémy.
Je to ale tak?

Ukážeme si, že podle mě je ekonomický růst udržitelný možná i po nekonečně dlouhou dobu (tedy dokud nebude vesmír maximálně efektivně využitý). Samozřejmě by to nebylo možné pod starým paradigmatem ekonomie, které tvrdí, že zdroje jsou vzácné. To však rychle přestává platit. Zdrojů existuje prakticky neomezené množství a možnosti jejich organizace jsou zrovna tak neomezené. Tento potenciál bude postupně odemykán.

Ekonomický růst se v průběhu času ukázal jako mimořádně stabilní jev. Exponenciální růst ekonomiky probíhá již desetitisíce let. Dokonce ani války či ekonomické recese růst nedokázaly zpomalit. Mohl se zastavit, ale po překonání určité krize byl růst po nějakou dobu o to rychlejší, takže se světová ekonomika vrátila tam, kde by nebýt krize měla být.
Ve skutečnosti máme dnes méně důvodů myslet si, že se blíží ke svému konci, než dříve.
 
Jaké vlastně jsou zdroje ekonomického růstu?
půda/přírodní zdroje
práce/podnikání
technologie/informace
kapitál

Rozeberme si, jak omezené jsou tyto zdroje.
 
půda/přírodní zdroje
Může se zdát, že jsou silně omezené. Dochází ropa, uhlí a další zdroje. Ve skutečnosti hlavním přírodním zdrojem je Slunce, které jen tak nedojde. Energie už dnes je stále více získávána buď přímo ze Slunce (solární energetika) či nepřímo (větrná energetika, využívání biomasy, vln, mořských proudů a tak dále). Rovněž počet atomů na planetě zůstává převážně stejný. Využít jich je otázka organizace. A zdejší atomy jsou stále lépe organizované. Organismy mají schopnost přeměňovat sluneční záření na svůj růst, díky čemuž vzniká stále nový využitelný materiál. Díky pokrokům v biologii je možné v laboratoři pěstovat umělé maso, lidské orgány či stavební materiály. A co místo? To přece dochází. Ano, ale velmi pomalu. Díky GMO bude možné uživit planetu ze zlomku rozlohy polí. Další místo bude ušetřeno při přechodu na bezmasou stravu (vizte exponenciální vývoj umělého masa, které bude brzy levnější než to normální). Díky decentralizaci a možnostem dopravy budou osídleny i odlehlé oblasti. Budou postaveny ostrovy či celé kontinenty v jinak neužitečných prázdnotách oceánů. Plodiny budou pěstované v laboratořích či ve vertikálních farmách. Nedostatek místa stále více bude řešený vertikálně, tedy jakýmsi přidáváním podlaží naší planetě.
 
Zatím jsme se věnovali ekonomickému růstu na naší planetě. Zdroje ekonomického růstu se však nebudou omezovat pouze na zdejší zdroje. Za několik let bude možné těžit a přivážet vzácné prvky z asteroidů, ve kterých se nachází nepředstavitelné bohatství. Už dnes se do výzkumu takových možností investují miliardy dolarů. I pokud by všechny materiály nešly vytisknout/vypěstovat/jinak vytvořit z obnovitelných zdrojů, materiály z vesmíru to jistí.
Zároveň bude možné osídlit další planety, planetky a měsíce nebo postavit vlastní. Tím se získá půda pro náš život a pěstování plodin, jež nás udrží naživu. Nezapomeňme na možnost nahrání našich myslí do počítačů. Toto bude ve vesmírném věku, o kterém je zde řeč, pravděpodobně již realitou. To bude konečná úspora místa. Jeden člověk tak nezabere skoro žádné fyzické místo. Ve spojení s rozlehlostí vesmíru budou vytvořeny podmínky, ve kterých bude prostor pro téměř neomezený počet lidí.
 
práce/podnikání
Produktivita práce díky technologickému pokroku exponenciálně roste. Bude se tak dít i dál, když místo lidí budou pracovat počítače a roboti. Možnosti robotiky, výpočetní techniky či umělé inteligence zřejmě ještě dlouhou dobu nebudou vyčerpány. Jejich produktivita stále poroste. Roboti-zaměstnanci budou stále efektivněji pracovat a roboti-podnikatelé budou stále efektivněji podnikat.
 
technologie/informace
Bude pokračovat exponenciální vývoj technologií a akumulace informací. Díky tomu budou zbylé faktory (přírodní zdroje, práce a kapitál) stále efektivněji organizované. Už dnes je to pravděpodobně hlavně technologická změna, co umožňuje ekonomický růst. I v budoucnu se na tento faktor budeme moci spolehnout. Nápady, technologie, informace na rozdíl od některých přírodních zdrojů nemůžou prostě dojít. Budou se dál akumulovat a vylepšovat. Díky rozvoji služeb a organizace světa obecně bude potřeba méně materiálu. Faktory, které nemůžou dojít, budou nahrazovat ty, které docházejí. Bude se rozvíjet sdílená ekonomika (jedno auto, kladivo, 3D tiskárna společné pro více lidí). Už dnes jsme svědky velkých úspor z univerzálnosti: máme v kapse kalendář, kalkulačku, budík, počítač atd, prostě celou kancelář 20. století. To je příkladem, jak informace (počítačový kód) mohou nahradit hmotné věci. Na kód bude postupně přeměna řada dalších věcí, jako například oblečení či bydlení. Člověk si stáhne soubor s návodem pro 3D tiskárnu, jak danou věc vytisknout. Proto půjde leccos vyrobit z toho samého levně dostupného materiálu. Když si budeme moci vytisknout vše na míru našim potřebám, sníží se také odpad a ubudou plné sklady zboží, které nikdo nechce nebo které snad někdy někdo bude chtít.
 
kapitál
Předchozí zmíněné faktory budou vytvářet stále větší kapitál, který bude investován zpět do těchto faktorů, a umožní tak jejich další růst.


Vidíme, že neexistují doopravdy omezené faktory ekonomického růstu. Naopak existují důvody předpokládat, že růst bude pokračovat, ať už pokračujícím využitím stávajících faktorů či přechodem na jiné, úspornější.

Samozřejmě se mohou vyskytnout ekonomické těžkosti, které věčnému růstu zabrání. Svět se bude měnit stále rychleji a ekonomiky se v této rychlé změně nesmějí ztratit. Jak si poradí například se snižováním hodnoty peněz? S přechodem z lidské práce na práci robotů? Se stvořením ekonomiku ovládající umělé inteligence? To jsou všechno výzvy, které nás čekají. Nedostatek zdrojů, tedy takový tvrdý limit pro ekonomiku, by však problémem být neměl. 
 
Děkuji Vám za přečtení tohoto příspěvku.

Komentáře