Rizika AI a volby
Máme tady další volby a zaručeně důležitá témata. Proto zase můžeme vídat všude kolem chytré pány v oblecích, kteří nás zaručeně zbaví korupce, sníží státní dluh, rozjedou investice nebo sníží inflaci.
V zákrytu tohoto existuje ještě jedno téma, které je důležité, ale o kterém se nemluví. Tohle jsou totiž volby, ve kterých navybíráme jenom zástupce, kteří budou řešit tradiční otázky, ale hlavně zástupce, kteří naši zemi povedou do budoucnosti. Jaká bude, to můžeme předpovídat, ale záleží to do velké míry na politicích. A v pátek a v sobotu máme jejich prostřednictvím možnost budoucnost ovlivnit. Tím tématem, o kterém se nemluví, je umělá inteligence.
Zvolení politici nás povedou do dalšího období, kdy umělá inteligence bude pronikat stále více do našich životů. Povedou nás obdobím, kdy budou výzkumníci dále zkoumat umělou inteligenci a přibližovat se svému cíli. Povedou nás obdobím, kdy bychom se měli připravovat na vládu umělé inteligence. Povedou nás úspěšně? Nebo je téma (příliš pozdě) náhle zasáhne jako covid a budou jednat stejně improvizovaně a neúspěšně?
Silná umělá inteligence je téma, o kterém se nemluví. Je to scifi, je to budoucnost, je to daleko. Není ani důvod o tom mluvit. Nezvyšuje nám ceny bytů, nekrade peníze z našich daní, neopravuje dálnice. Je tématem budoucnosti. Takovým, o kterém se prostě ještě nemusí mluvit. Jak dlouho ještě? Podobným dlouho odkládaným příkladem z minulosti je změna klimatu. Také s tím nikdo nic nedělal. A teď se zdá být málo času něco změnit na našem světě založeném na znečišťování životního prostředí. A politici se stále v debatách přou, kdo z nich lépe odmítne požadavky EU na ekologicky odpovědné chování. I když se naše loď potápí, ve Sněmovně ve jméně krátkozrakého blahobytu stále tančí stará témata. Bude umělá inteligence následovat změnu klimatu, nebo se poučíme z historie?
Proč považuji téma rizik umělé inteligence za důležité již pro další volební období?
1) Nejspíš většina futurologů se shoduje, že umělá inteligence je největším nebezpečím pro Zemi/lidstvo. Tedy i pro naši zemi.
2) Silná umělá inteligence může být vynalezena velmi brzy (opět podle většiny futurologů). Kdy to bude, je samozřejmě nejisté a mohlo by být tématem samostatného blogu. Proto jenom napíšu, že se tak podle některých může stát do deseti let. Podle jiných za delší dobu, ale též za nízké desítky let.
3) Máme tedy něco nebezpečného (samozřejmě i potenciálně prospěšného, to jen zvyšuje motivaci toto téma vyřešit) a rychle se blížícího. Pak se nejspíš dobré se včas začít věnovat přípravě na toto nebezpečí. Nejlépe hned.
Času není dost. Je třeba začít jednat. Provést změny ve společnosti, aby začala brát rizika AI vážně. Zahájit kontrolu výzkumu, apelovat na firmy. Vytvořit předpisy. Co se děje? Politici neví, co umělá inteligence je a výzkumné firmy spolu neregulovaně závodí, kdo silnou AI vynalezne nejdříve.
Volím Piráty, protože jsou moderní stranou a věřím, že rozumí současnému světu a nebojí se přinášet i jiná témata, než která rozebírají ostatní. Věřím, že k tématu umělé inteligence mají proto ze všech nejblíže, i když pořád hrozně daleko.
Zde uvádím pár bodů, které si myslím, že je možné a žádoucí chtít po českých politicích v příštím volebním období.
1) Zahájit diskuzi o AI, vůbec přinést toto téma do politiky. Dát veřejnosti najevo, že se jím politici zabývají. Dát najevo, že umělá inteligence je skutečná hrozba, ne scifi.
2) Vysvětlit lidem, v čem rizika spočívají a jaká je jejich aktuálnost a podpořit organizace, které tak budou činit.
3) Přidat péči o rizika AI na důstojné místo v programu, přijmout toto téma za důležité. Kdo nechápe jeho důležitost, ten nechápe ta rizika.
4) Přijmout za své poradce futurology, i přesto (právě proto), že říkají zvláštní věci. Svět se mění stále rychleji a začíná být čas i ve Sněmovně pracovat s myšlenkami, pro které dnes zdánlivě ještě není čas.
5) Podpořit vznik skupiny složené z politiků, futurologů, AI vývojářů a dalších, která bude dlouhodobé problémy a možnosti jejich řešení ve spolupráci s podobnými zahraničními skupinami zkoumat. Nestačí věnovat se těmto problémům jen mimochodem nebo z jediného úhlu pohledu.
6) Připravovat legislativu pro problémy AI, jak přicházejí. Dnes třeba technologická nezaměstnanost, zítra technologická deflace. Připravit se, že problémů bude stále více. Zajistit, aby byli politici schopní řešit přibývající problémy a jejich rostoucí závažnost ve světě, který bude stále více vychýlený z rovnováhy a už nikdy nebude jako dřív.
7) Hlavně v EU prosazovat podporu zodpovědného AI výzkumu.
8) Ale i v ČR, naše aktivity mohou být precedentem pro celý svět.
9) Stále se vzdělávat o budoucnosti, byť je nejistá. Odhlédnout od tradičních politických témat a dívat se na skutečné problémy.
Toto budiž moje (zatím značně nedokonalé) požadavky na politiky. Doufám, že je v budoucnu budu schopný zlepšit a upřesnit.
Závěrem dodávám jednu příhodu, k níž došlo dnes večer (tj. před chvílí) a která mě donutila tento krátký blog napsat.
V superdebatě politiků na ČT24 padla otázka o regulaci umělé inteligence (zazněla v bloku méně vážných otázek). Petr Fiala, předseda ODS a lídr koalice SPOLU, odpověděl, že nezná umělou inteligenci a že neví, jestli se má regulovat. Zmínil také, že informace o ní čerpá z díla Karla Čapka.
Takový je tedy stav těch, kteří nás vedou do věku umělé inteligence.
Jaká by byla moje odpověď?
To je velmi závažná otázka a upřímně myslím, že by měla být na prvních místech v programech všech stran. Já si myslím, že AI je největší riziko pro lidstvo, tedy i naši zemi. Proto je třeba zkoumat ji odpovědně a ve vládě odpovědný výzkum podporovat. Pokud jde přímo o regulaci, s tou bych byl opatrný, protože regulaci se podvolí ti zodpovědní a ti nezodpovědní budou pokračovat dál, navíc skrytě.
To je tedy vše. Díky za přečtení blogu.
Komentáře
Okomentovat