Erouška revisited
Abych shrnul aktuální situaci kolem aplikace, nebudu aktualizovat starý přerostlý článek a raději napíšu nový stručnější.
Ukázali jsme si tedy můj pohled na efektivitu aplikace. Ta kvůli počtu uživatelů není velká, i když se zlepšuje z různých důvodů. Hlavním problémem aplikace je její přínos bez ohledu na efektivitu: jediné, čeho se „chráněnému“ uživateli dostane, je zpráva, že pokud má příznaky viru, měl by zůstat doma. Nemá nařízený test, karanténu a podobně. Zadruhé, jestliže se odhaduje, že jsou v Česku vyšší statisíce nemocných, člověk je potkává pravidelně (možná každý 20. člověk, kterého potkáte, má koronavirus?). Informace, že se uživatel před několika dny možná s někým infekčním setkal, proto není důležitá a umím si představit, že na někoho může působit i zbytečně strašidelným dojmem (ukážeme si, že většina jsou dokonce falešně pozitivní) či dojmem falešného pocitu kontroly. K tomu má aplikace další nevýhody, jako velká cena jednoho vývoje, provozu a propagace, nepřesné hlášení kontaktů nebo poskytování falešného pocitu bezpečí. Například účastník nechvalně proslulé párty zmínil eroušku jako argument, proč byla účast na párty v pořádku:
Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/klukovina-rika-ucastnik-prazske-party-ktera-nastvala-prymulu-125205
Pokud jde o počet instalací a další statistiky používání, erouška je zveřejňuje pravidelně na svém Facebooku. Počet instalací by se neměl zaměňovat s počtem aktivních uživatelů, ten je neznámý a bude výrazně nižší (člověk může mít vypnuté bluetooth, mobil nechat doma, aplikaci smazat nebo ji mít na více mobilech). Vedoucí eroušky na můj dotaz přiznává, že počet aktivních instalací je obtížně měřitelný, nicméně by měl být kolem 90 % instalací. Toto číslo se bude nejspíš v čase hodně měnit a spíše klesat. Ani toto není počet jednotlivých uživatelů, které můžeme potkat. Nyní s klesajícím počtem testů přirozeně klesá počet pozitivních uživatelů, kteří varují ostatní.
Někdy dostane uživatel upozornění na setkání před dlouhou dobou. Jedná se o bezpříznakové kontakty, kteří vložili do aplikace kód nyní. Existuje podezření, že byli infekční již tehdy. Samozřejmě je informace po takové době již méně hodnotná (inkubační doba je tak dlouhá jen výjimečně). Dalším důvodem je klasické zpoždění inkubační doba, test, výsledek testu, zadání kódu.
Počet lidí, které na delší dobu potkáme, se snižuje. Nyní se mluví o čísle kolem 2 „vytrasovaných“ lidí. Podle dat PAQ Research je to 15 lidí týdne na více než 5 minut. To samozřejmě snižuje riziko nákazy (a absolutní význam mého odhadu, že každý 20. člověk by byl nemocným), ale také užitečnost eroušky. Při nízkém počtu kontaktů se sice zvyšuje hodnota informace o jednom kontaktu s nakaženým, bohužel na druhou stranu těchto informací bude méně.
Za infekčního se člověk považuje dva dny před prvními příznaky a nebo sedm dní před testem v případě bezpříznakových nakažených. Vzpomeňme si na nízký počet rizikových kontaktů. Aplikace přitom odesílá od jednoho pozitivního průměrně 19 varování (údaj z října, nyní to bude méně). V přepočtu na celou populaci by to byly stovky kontaktů! Podle jejího vedoucího se snaží respektovat pravidla 2 metry víc než 15 minut. Je tedy jasné, že většina upozornění jsou falešně pozitivní a rozpoznávání pomocí bluetooth se příliš nedaří.
To bude k eroušce na tomto blogu nejspíše stačit. Je vidět, že je neefektivní co do podílu užívající populace, informace z ní nejsou hodnotné, varování jsou zbytečná a většinou falešně pozitivní. Ať aplikaci používáte nebo ne, nezapomínejte, že důležité je dodržovat hygienická pravidla a omezit pohyb mezi lidmi.
Komentáře
Okomentovat