Slušnost, porozumění a zoufalost výběru
Je to snadné. Ukradli Vám peníze? Nebylo by slušné někoho náhodného obvinit. A Vy přece slušní jste. Ale co když to byli Cikáni? Přece by bylo politicky korektní nezmínit se o tomto podezření! A Vy přece korektní nejste. Co naplat, že s politickou korektností politika nesouvisí. A že slovo korektnost není nic než synonymum pro správnost. Jak tedy můžeme nadávat na správnost? Můžeme mít různé představy o tom, co je správné. Ale útok na správnost samotnou? Bohužel, propast mezi slušnými a neslušnými je natolik široká, že si ty dvě skupiny přestávají rozumět, naslouchat si, a je pro ně lákavější se proti sobě vymezovat. Kdo by se chtěl cítit horší vedle těch slušných? Co se jim prostě posmívat, nadávat jim, urážet je a když tak bude činěno v dost velkém počtu, bude to v řadách neslušných působit jako správné chování.
A co můžou dělat slušní lidé než na toto chování opět odpovídat zase slušně? A čím více je člověk slušný, tím více lidí se proti němu vymezuje a tím menší má moc. To samé platí pro ty neslušné a další skupiny. Pedofily, politiky, miliardáře, vegany, prostitutky či lidi s bláznivými účesy. Do nějaké skupiny přijímané s předsudky patří spousta lidí. Vždycky platí, že jedni neumí rozumět druhým. Společnost bez porozumění je pak rozdrobená a slabá.
Přece ale není nedostatek slušnosti a porozumění dílem jen zmíněné problematiky. Proč je ve společnosti tak málo mezilidského respektu?
S výběrem lidí souvisí i fenomén sociálních bublin. Díky sociálním sítím pro každý náš názor najdeme množství lidí, kteří s ním budou souhlasit. Je prostě snazší komunikovat s lidmi, kteří s námi souhlasí. Zatímco dřív byla snaha o dosažení konsenzu motivována hledáním pravdy (úpravou názorů), dnes se místo názorů mění lidé. V důsledku toho mají lidé pozitivnější představu o své inteligenci (jsem tak chytrý, všichni se mnou souhlasí), mohou si sdílet fakenews nebo třeba se radikalizovat, povzbuzovat k podpoře násilí atd.
Internet a sociální sítě měly komunikaci učinit snazší. Vidíme však, že v některých případech usnadnily nekomunikaci. A i když se dá komunikace považovat často za snazší, ne vždy to znamená kvalitnější. Místo změny názorů či řešení problémů dochází ke změně lidí.
Komentáře
Okomentovat