Rouškové náboženství

Česko si udělalo z roušek celé náboženství. Naším božstvem jsou kousky hadrů. Jak se někdo odváží zapochybovat o jejich účinnosti, hned z něj lidé na internetu udělají zrádce, hlupáka atd. Není divu, v těžkých časech lidé potřebují naději. Potřebují jednoduché řešení, ke kterému se upnou. Pocit, že můžou něco změnit. Nebo jak říkají největší fanatici, pocit, že můžou změnit svět. Nebo i pocit, že stačí kousek látky a člověk může chodit do společnosti, šířit nemoc, chovat se nezodpovědně atd, protože má přece roušku a ta sama všechno změní?
Spisovatel Petr Ludwig ve svém slavném videu lže, že roušky v Česku potlačily epidemii. Média i vláda toto video oslavují a píšou, že Česko pomocí něj mění svět. Nic epidemii nepotlačilo, protože pořád existuje. Přes to, že všichni máme na obličeji kus hadru, počet nakažených dál roste po stovkách. Ani není možné určit, jaký vliv roušky mají. Všichni se ohánějí nějakými výzkumy o tom, kolik virů při mluvení, kašlání atd roušky zastaví a ani se nepozastaví nad dalšími změnami, které nošení roušek přináší a jsou negativní. Zatím není k dispozici studie dvou srovnatelných skupin, s rouškou a bez roušky. Nic jiného jejich účinnost nejspíš nemůže potvrdit. Ale to je jedno, lidé chtějí věřit! Chtějí mít pocit, že pomáhají, a tak šijí roušky. Chtějí mít koho obdivovat, a tak dělají hrdiny z lidí, co šijí roušky. Je to zábava a je to cool. Kdo by před pár měsíci řekl, že ke statutu hrdiny bude stačit dát na Instagram fotky se spoustou roušek a šicím strojem? Ale šli jsme ještě dál. WHO nošení roušek nedoporučila. Náměstek Prymula ale neváhal vymyslet si důvod, proč nošení roušek WHO nedoporučuje, vyvrátil tento vymyšlený důvod a odvážil se tvrdit, že je nyní podle WHO vše v pořádku. Média z toho udělala příběh, jak zlá WHO nás všechny mystikovala a hodný Prymula jejich doporučení konečně vysvětlil, tím že jej úplně obrátil. I když WHO jasně informovala, že se roušky nosit nemají, média informují o „nejasném doporučení“. Samozřejmě, když se Vám něco nelíbí, řekněte aspoň, že je to nejasné. Když se pak jeden člověk z WHO o rouškách vyjádřil jinak, média z toho udělala, že celá WHO změnila názor. Doslova řekl, že nošení roušek není špatný nápad. Jestli je něco nejasné, tak tohle. To samozřejmě v očích Čechů dokazuje, že jsou hloupí, protože my všichni jsme to věděli celou dobu... Přitom na webu WHO zůstává staré doporučení. Ředitel WHO později zopakoval své původní doporučení. Ale to je jedno, jeden člověk od nich řekl něco jiného, na tom přece záleží nejvíc ne? Poslouchá se vždycky to, co potvrzuje náš názor, že? Spousta odborníků upozorňuje na nebezpečí roušek, ale nikdo je neposlouchá. Všichni máme názor, ten správný názor. A kdo má názor, nemusí poslouchat, že?
Tím nechci říct, abyste je nosili/nenosili. Nejsem odborník, tak sotva můžu opravovat chytřejší. Mám nějaké důvody, proč jim nevěřím, ale o tom to není. Jen čtu, co se o tom píše a je mi smutno z toho, jak nerozumně se o tom píše. Tento virus je převážně neprozkoumaný, stejně tak vliv povinného nošení roušek. Nikdo nemůže vědět, jaký to má vliv. Je třeba naslouchat ostatním a hlavně všechno vědecky vyzkoumat. Není důležité psát vlastní názory na sociální sítě, hádat se, fanaticky přesvědčovat všechny. Když Vám někdo předkládá jednoduché řešení na vyřešení komplikované situace, nebývá to správné řešení. A v této těžké době, víc než kdy jindy, není čas na fanatismus, jednoduchá řešení, hledání spásy v andělech z látky, ale na rozum, protože to první nás z toho nedostane.

Komentáře