Vyhodnocení předpovědí Raye Kurweila pro rok 2019


Ray Kurzweil vytvořil v roce 1999 sérii předpovědí již pro rok 2009. Tehdy měl podle sebe 86% úspěšnost (podle jiných jinou, obvykle nižší; záleží na výkladu předpovědí, výkladu reality nebo na tom, jakým způsobem se započítává částečně splněná predikce). Nyní se po skončení dalších deseti let podívejme, o kolik horší jsou jeho předpovědi pro rok 2019.

Jako fanoušek Raye budu nejspíš některé předpovědi posuzovat pro některé příliš optimisticky.
Domnívám se například, že přesná formulace nesouvisí s kvalitou předpovědi, neboť je odvozená od doby, kdy vznikla. Takže pokud Ray mluví o osobních počítačích, chytrých displejích nebo dotykových plochách, můžeme pod nimi s klidem rozumět dnešní telefony. Dále pokud Ray hovoří o všech či o většině a tato predikce byla splněna částečně, odměním předpověď nenulovým počtem procent, byla-li naplněna alespoň částečně. Pokusím se využít celou škálu od 0 % do 100 %.

Nyní se podíváme na jeho predikce pro rok 2019 jednu po druhé.

The computational capacity of a $4,000 computing device (in 1999 dollars) is approximately equal to the computational capability of the human brain (20 quadrillion calculations per second).
Na první pohled se tato predikce nenaplnila vůbec. Vyložíme-li si však predikci se znalostmi dnešní skutečnosti, nachází se blíže realitě. Když byla předpověď vyslovena, používaly se stejné počítače pro všechny druhy problémů. Nyní je však praxe taková, že se hardware specializuje pro úzkou skupinu problémů. I specializace je součástí pokroku a výrobci počítačů do specializovaného hardwaru investovali nemalé částky. I když starý dobrý Mooreův zákon již neomračuje svou platností, existují technologie, které v exponenciálním zvyšování výkonu pokračují a Kurzweil si tohoto faktu byl dobře vědom. Jelikož také mluví o obecně computing device, můžeme předpověď porovnat s nejvýkonnějšími počítači. Nvidia T4 dosahuje 3 % Rayovy předpovědi. Pokud uvážíme, že se jedná o rok starý hardware, pravděpodobně je již ve vývoji výkonnější karta. Jistě existují i výkonnější, o kterých nevím/nemají zveřejněnou cenu/dají se pouze pronajímat. Zbývající rozdíl jediného řádu může být pokrytý jedinou inovací. Proto na první pohled zcela nepovedená předpověď není zase tolik mimo a na to, že byla vytvořena před dvaceti lety, je docela přesná (sám Ray píše "approximately" a ne "exactly" a co je v IT jeden řád...)
Nebudeme brát v úvahu, že na kurzweilově webu v roce 2017 vyšel článek s tímto nadpisem: Brain has more than 100 times higher computational capacity than previously thought, say UCLA scientists. I kdyby to byla pravda, v době vytvoření předpovědi o tom Ray nevěděl, jinak by předpověď vytvořil jinou. Jinak bychom vlastně srovnávali poznatky o mozku místo vývoje počítačů. Pokud jde tedy o kapacitu mozku, v té se Ray zmýlil a tato předpověď se již s realitou našeho mozku nedá spojovat (musela by se upravit na 2*10^18). Pokud jde o srovnání zadané částky a výkonu, hodnotím předpověď 60 %. 

The summed computational powers of all computers is comparable to the total brainpower of the human race.
Otázka v podstatě je, jestli existuje výkon srovnatelný s 8 miliardami počítačů z předchozí predikce. Bohužel neznám přesná čísla (nikdo je nezná), ale domnívám se, že tato predikce dopadla hůře než předešlá, neboť jsme ji srovnávali s nejvýkonnějším hardwarem, jenž má pouze specifické použití (tzn. že takových počítačů je ve světě málo). Rovněž se jedná převážně o staré počítače o nižším výkonu a těch nových bude jen zlomek. Ray sice neříká, že výkon musí být stejný, stále je však rozdíl příliš velký na to, aby byly dvě veličiny srovnatelné.
I když je pravda, že se od roku 1999 zvyšoval souhrnný výkon světových počítačů, této hranice zřejmě nedosahují.
Tuto předpověď hodnotím 20 %. 

Computers are embedded everywhere in the environment (inside of furniture, jewelry, walls, clothing, etc.).
Jistě existuje nábytek, existují šperky, zdi a oblečení s integrovanými počítači. Ještě lépe předpověď vypadá, když se zaměříme na ono "everywhere in the environment". Na rozdíl od roku 1999, kdy byl počítač obvykle jen velká krabice na stole, jsou dnes počítače téměř všude. V mobilech, televizích, termostatech, žárovkách, pračkách, hodinkách, náramcích a podobně. Podstata předpovědi tedy byla naplněna.
I když na vyjmenovaných místech se počítače neprosazují ve velkém, v jiných jsou zcela běžné.
Předpověď hodnotím 80 %. 

People experience 3-D virtual reality through glasses and contact lenses that beam images directly to their retinas (retinal display). Coupled with an auditory source (headphones), users can remotely communicate with other people and access the Internet. 
These special glasses and contact lenses can deliver "augmented reality" and "virtual reality" in three different ways. First, they can project "heads-up-displays" (HUDs) across the user's field of vision, superimposing images that stay in place in the environment regardless of the user's perspective or orientation. Second, virtual objects or people could be rendered in fixed locations by the glasses, so when the user's eyes look elsewhere, the objects appear to stay in their places. Third, the devices could block out the "real" world entirely and fully immerse the user in a virtual reality environment.
Existují sice prototypy VRD zařízení (ne však oční čočky), ale vývoj VR se ubírá především jiným směrem. Pokud předpověď dočteme do konce, vidíme, že promítání obrazů na sítnici není tak důležité. Ray chápe základní druhy rozšířené a virtuální reality. I když ne běžně, všechny tyto typy se používají. První typ byl zpopularizovaný kolem roku 2012 díky Google Glass, které se stále pro úzce vymezené účely používají ve firemním prostředí. Kromě toho existují další takové brýle. Druhý typ je technicky nejsložitější. Nejdále došly headsety jako například Microsoft Hololens. Virtuální realita je třetí typ. Existují headsety pro virtuální realitu jako například Oculus Rift, byť jejich cena, komfort používání i možnosti využití zatím brání jejich většímu využití.
Sice se nejedná o promítání na sítnici a displeje v očních čočkách jsou zatím ve vývoji, Ray správně určil tři stupně virtuální reality a všechny tyto se dnes opravdu používají.
Předpověď hodnotím 80 %. 

People communicate with their computers via two-way speech and gestures instead of with keyboards. Furthermore, most of this interaction occurs through computerized assistants with different personalities that the user can select or customize. Dealing with computers thus becomes more and more like dealing with a human being.
Klávesnice opravdu mizí a nahrazují ji gesta (prstem po displeji i nad displejem s využitím kamer a radarů) a oboustranná komunikace (prostřednictvím osobních asistentů). Většina této interakce opravdu probíhá pomocí počítačových asistentů s různými osobnostmi. U těch nejpopulárnějších si lidé nemohou přímo zvolit osobnost, ale mohou vybrat režim (více zdvořilý nebo spíše praktický atd) nebo hlas. Existují i asistenti, jejichž osobnost se časem vyvíjí podle toho, jak s nimi interagujete. Jednání s počítači se opravdu stále více jako jednání s člověkem.
Předpověď hodnotím 100 %. 

Most business transactions or information inquiries involve dealing with a simulated person.
Využívají se weboví chatboti i telefonní automaty různé kvality. Není to však většina transakcí.
Předpověď hodnotím 30 %. 

Most people own more than one PC, though the concept of what a "computer" is has changed considerably: Computers are no longer limited in design to laptops or CPUs contained in a large box connected to a monitor. Instead, devices with computer capabilities come in all sorts of unexpected shapes and sizes.
Tato předpověď je pravdivá pro mladé lidi v rozvinutém světě, ale nemá celosvětovou platnost. Ray správně upozorňuje na změnu významu slova počítač. Dnes používáme hlavně notebooky a chytré telefony.
Předpověď hodnotím 70 %. 

Cables connecting computers and peripherals have almost completely disappeared.
Tato předpověď je blízko pravdě. V některých případech se periferie integrovaly do počítačů (klávesnice či myš u notebooku nebo telefonu), v jiných se masivně nasazují bezdrátová řešení (propojení s tiskárnou, sluchátka). Ačkoliv je tento trend silný, kabely ještě stále existují i u nových periferií, a proto mluvit o "almost completely diseppeared" je přehnané.
Předpověď hodnotím 60 %. 

Rotating computer hard drives are no longer used.
Podobně i tato předpověď je přehnaná, i když opravdu došlo k jejich omezení. U telefonů se nepoužívají vůbec, z deseti nejpopulárnějších počítačů v obchodě využívají HDD jen dva. Můžeme říct, že většina existujících počítačů rotující pevné disky nevyužívá nebo že je nevyužívají skoro všechny nové počítače.
Předpověď hodnotím 40 %. 

Three-dimensional nanotube lattices are the dominant computing substrate.
To prostě není pravda. Dominantním substrátem zůstávají plátky křemíku.
Předpověď hodnotím 0 %.

Massively parallel neural nets and genetic algorithms are in wide use.
Tato předpověď je beze zbytku pravdivá. Masivně paralelní neuronové sítě i genetické algoritmy jsou široce používané. Jedná se o dvě z nejpopulárnějších technik umělé inteligence.
Předpověď hodnotím 100 %. 

Destructive scans of the brain and noninvasive brain scans have allowed scientists to understand the brain much better. The algorithms that allow the relatively small genetic code of the brain to construct a much more complex organ are being transferred into computer neural nets.
Přiznám se, že v mozku se nevyznám, ale zdá se, že i tato předpověď plně vyšla. Od roku 2010 se používá destruktivní skenování mozku a spolu s neinvazivními zobrazovacími metodami slouží k lepšímu porozumění mozku. Dále je běžné, že se kombinují profese mozkových a AI výzkumníků a díky této nové kombinované profesi se získávají poznatky z mozku pro AI a z AI pro mozek.
Hodnotím 100 %. 

Pinhead-sized cameras are everywhere.
Je to pravda. Miniaturizace umožnila dostat nečekané množství součástek do tloušťky 8 milimetrů telefonu. Ani 7 kamer na jednom mobilu dnes není výjimkou. Kromě toho, i když méně, se miniaturní kamery používají v hodinkách, brýlích nebo úplně ve všem pro účely skrytého zaznamenávání (prostě všude, kde to má smysl).
Předpověď hodnotím 100 %. 

Nanotechnology is more capable and is in use for specialized applications, yet it has not yet made it into the mainstream. "Nanoengineered machines" begin to be used in manufacturing.
Nanotechnologie se využívá při vývoji nových materiálů, elektronických součástek nebo v biologii a zdravotnictví. Nanotechnologický průmysl roste exponenciálně. Nanorobotika rovněž roste (nanoengineered machines je pojem, který se nepoužívá).
Předpověď hodnotím 100 %. 

Thin, lightweight, handheld displays with very high resolutions are the preferred means for viewing documents. The aforementioned computer eyeglasses and contact lenses are also used for this same purpose, and all download the information wirelessly.
Telefony a tablety jsou preferovanými prostředky pro prohlížení dokumentů (zde opět můžeme aktualizovat na sociální sítě, což jsou v podstatě také dokumenty). Chytré brýle (nebo spíše headsety) se pro tento účel skoro nepoužívají a oční čočky vůbec ne. Bezdrátové stahování informací je samozřejmostí.
Předpověď hodnotím 80 %. 

Computers have made paper books and documents almost completely obsolete.
I když je předchozí předpověď pravdivá, není pravda, že by byly knihy zastaralé. I když čtečky elektronických knih zažily v uplynulých dvaceti letech velký nástup, knihy mají svoje místo a pro čtení knih je stále preferovaný papír. I když Ray píše "almost", ani to není pravda. Zajímavé je, že právě na tento příklad upozorňoval ve své knize The Singularity Is Near, kde psal, že ani čtečka knih, jež je zdánlivě ve všem lepší než papír, nemusí papír porazit. Navzdory jeho přesvědčení k tomu nedošlo ani v dalších patnácti letech.
Vzhledem k tomu, jak relativně slabé je zastoupení elektronického čtení, je tato předpověď poměrně neúspěšná.
Hodnotím 10 %. 

Most learning is accomplished through intelligent, adaptive courseware presented by computer-simulated teachers. In the learning process, human adults fill the counselor and mentor roles instead of being academic instructors. These assistants are often not physically present, and help students remotely.
Zaprvé bychom se měli rozhodnout, co všechno budeme chápat pod pojmem učení. Ať jej ale definujeme široce nebo úzce, není pravda, že většina učení se odehrává přes tyto prostředky. Je pravda, že velký nástup zažilo internetové vzdělávání (videa na YouTube, platformy jako Udacity, Udemy atd), ale nejedná se o inteligentní a adaptivní simulované učitele, ale spíše sled videí. Zejména v rozvojových zemích s nedostatkem škol a učitelů je tento způsob vzdělávání populární. Důležitá je role mentorů, kteří, i když o studované látce nic neví, mohou radikálně zlepšit studijní výsledky. Často nejsou přítomni a pomáhají studentům na dálku.
Ray správně odhadl nástup internetového vzdělávání. V roce 2019 se však nejednalo o dominantní formu učení ani tyto vzdělávací prostředky nebyly inteligentní, ani příliš adaptivní.
Tuto předpověď hodnotím 30 %. 

Students still learn together and socialize, though this is often done remotely via computers.

Studenti stále chodí do školy a učí se především tam. Často však pracují i doma na svých projektech, a to i ve skupinách. Díky sociálním sítím a kolaborativní editaci dokumentů či prezentací mohou spolupracovat na dálku stejně dobře, jako kdyby byli vedle sebe.
Tuto předpověď hodnotím 100 %. 

All students have access to computers.
Pokud Kurzweil myslel všechny studenty na světě, pak předpověď není pravdivá (i když se situace silně zlepšila). V rozvinutém světě se však dá považovat za splněnou. Studenti používají počítače ve škole, doma, po cestě do školy a po cestě domů. Mají přístup většinou hned k několika typům počítačů, od výkonných velkých strojů přes notebooky, po tablety a telefony.
Předpověď hodnotím 80 %. 

Most human workers spend the majority of their time acquiring new skills and knowledge.
Jelikož nemám informace o mnoha profesích, je těžké tuto předpověď ohodnotit. Počet manuálních pracovníků exponenciálně klesá díky vyšší efektivitě zemědělství, díky robotizaci klesá počet dělníků. Roste počet úředníků, vědců inženýrů a dalších pracovníků, kteří musejí v práci uplatňovat učení.
I když je tento trend silný, předpokládám, že předpověď není pravdivá. V rozvojovém světě se stále většina lidí živí manuálně a i v rozvinutém světě je tento počet vysoký.
Hodnotím 50 %. 

Blind people wear special glasses that interpret the real world for them through speech. Sighted people also use these glasses to amplify their own abilities.
Zde se opět jedná o oblast, ve které se nevyznám. Zdá se, že existují brýle, které pomáhají nevidomým. Rovněž existují aplikace, které jsou schopny popsat scénu, na kterou se nevidomý člověk dívá, i když se v praxi často nevyužívají. Pravděpodobně neexistují brýle, které by používali vidomí lidé, jež by jim říkali, na co se dívají.
Hodnotím 20 %. 

Retinal and neural implants also exist, but are in limited use because they are less useful.
Existují, ale nevyužívají se.
Hodnotím 100 %. 

Deaf people use special glasses that convert speech into text or signs, and music into images or tactile sensations. Cochlear and other implants are also widely used.
Takové brýle existují (nepřevádějí hudbu), ale používají se pouze omezeně. Implantáty jsou více rozšířené.
Hodnotím 80 %. 

People with spinal cord injuries can walk and climb steps using computer-controlled nerve stimulation and exoskeletal robotic walkers.
Obě skupiny zařízení existují, i když stále nejsou široce rozšířené.
Hodnotím 80 %. 

Computers are also found inside of some humans in the form of cybernetic implants. These are most commonly used by disabled people to regain normal physical faculties (e.g. Retinal implants allow the blind to see and spinal implants coupled with mechanical legs allow the paralyzed to walk).
Takové počítače se používají výjimečně. Oční implantáty existují, páteřní implantáty pravděpodobně ne. Někteří nadšenci si do těla nechávají zavést jednoduché počítače pro získání neobvyklých schopností.
Hodnotím 40 %. 

Language translating machines are of much higher quality, and are routinely used in conversations.
Překladače mezi některými jazykovými páry dosahují úrovně lidského překladu. Díky jejich aplikaci ve sluchátkách či telefonech jsou běžně používány při konverzacích.
Hodnotím 100 %. 

Effective language technologies (natural language processing, speech recognition, speech synthesis) exist.
Zde se jedná spíše o nejasnou predikci. Poslední dvě jmenované dosahují téměř lidské úrovně. NLP rovněž zaznamenává pokroky. Některé systémy na porozumění textu se přibližují k lidské úrovni.
Předpověď hodnotím 100 %. 

Anyone can wirelessly access the internet with wearable devices such as computerized glasses, contacts, and watches.
Wearable computing byl v posledních dvaceti letech bezesporu trend. I když takové kontaktní čočky nikdy nedošly do použitelné fáze, jiné wearables to dokázaly. Brýle, hodinky, náramky nebo i kabáty obsahují počítače a dají se využít k přístupu na internet. Zejména hodinky pro tento účel využívají miliony lidí.
Předpověď hodnotím 90 %. 

Traditional computers and communication devices such as desktop PCs, laptops, and cell phones still exist, but most of their functions can be performed by wearable gadgets. Examples include reading books, listening to music, watching movies, playing games, and teleconferencing.
I když prodeje stolních počítačů upadají na úkor menších zařízení, samozřejmě stále existují. Jejich funkce nahrazují nositelná zařízení, především hodinky, ale neděje se tak ve velkém měřítku. Rovněž je třeba říct, že ke své funkci většinou potřebují telefon nablízku. Ke čtení knih, sledování filmů, hraní her ani k telekonferencím se nositelná elektronika v podstatě nevyužívá.
Jelikož nositelnou elektroniku předpověděla již předchozí predikce, tuhle hodnotím jako zcela neúspěšnou.
Hodnotím 0 %. 

Devices that deliver sensations to the skin surface of their users (e.g. tight body suits and gloves) are also sometimes used in virtual reality to complete the experience. "Virtual sex"—in which two people are able to have sex with each other through virtual reality, or in which a human can have sex with a "simulated" partner that only exists on a computer—becomes a reality.
Existují takové obleky, dokonce se využívají i pro virtuální sex. Posoudit, jak je tento fenomén rozšířený, není snadné. Pravděpodobně se jedná stále o spíše neužitečnou hračku, která se snaží uspokojit co nejvíce zákazníků (hlavně svými sliby), ale technologie na to ještě není připravená. V předpovědi se však píše "becomes a reality", což se dá považovat za splněné.
Hodnotím 80 %. 

Just as visual- and auditory virtual reality have come of age, haptic technology has fully matured and is completely convincing, yet requires the user to enter a V.R. booth. It is commonly used for computer sex and remote medical examinations. It is the preferred sexual medium since it is safe and enhances the experience.
Tato předpověď navazuje na předchozí a je odvážnější. Bohužel teď už Kurzweil selhává. Haptická technologie není plně rozvinutá a kompletně přesvědčivá. Není běžně používaná pro sex ani lékařské prohlídky. Rozhodně to není preferované sexuální médium.
Hodnotím 0 %. 

Worldwide economic growth has continued. There has not been a global economic collapse.
Ačkoliv za posledních dvacet let došlo k menším krizím, neproběhla žádná skutečně velkého významu (rozhodující narušení pokroku), kterou by stálo za to předpovídat v roce 1999 (nic jako konec světa, totální zhroucení ekonomiky a podobně).
Tuto předpověď hodnotím 100 %. 

The vast majority of business interactions occur between humans and simulated retailers, or between a human's virtual personal assistant and a simulated retailer.
Další předpověď o simulované osobě, tentokrát zřejmě ještě odvážnější. Simulované osoby nejsou běžné (omezují se v podstatě na jednoduché chatboty na webech obchodů). Zde by mě zajímala Kurzweilova interpretace simulovaných osob. I když spousta transakcí odehrává na internetu, je možné eshop označit za simulovanou osobu? Nebo je to prostě jiná vývojová větev? Zde podle mě narážíme na limit jiného výkladu původní formulace. Jelikož se v předpovědi hovoří o "vast majority", musím předpověď označit za zcela nepřesnou.
Hodnotím 0 %. 

Household robots are ubiquitous and reliable.
Zde je problematická definice domácího robota. Výrobci tak své výrobky s oblibou označují, ale jestliže musí být robot pohyblivý v prostoru, inteligentní a částečně autonomní, v praxi se takoví roboti téměř nevyužívají, rozhodně nejsou "ubiquitous and reliable".
Tuto predikci hodnotím 0 %. 

Computers do most of the vehicle driving—-humans are in fact prohibited from driving on highways unassisted. Furthermore, when humans do take over the wheel, the onboard computer system constantly monitors their actions and takes control whenever the human drives recklessly. As a result, there are very few transportation accidents.
Počítače opravdu pronikají do řízení. Systémy autonomie druhého a třetího typu jsou stále populárnější a součástí většiny moderních aut. Autonomní vozidla čtvrtého typu jsou však omezena na určité malé oblasti, limitována mapovými podklady, přírodními podmínkami a regulacemi. Lidem není zakázáno řízení na dálnici. Naopak pokud asistenci využívají, musejí stále dávat pozor. Vlastně je to ve skutečnosti naopak; lidé hlídají počítač a počítač nehlídá lidi. Počet nehod se výrazně nezměnil. Na jednu stranu jednoduchému řízení asistuje umělá inteligence a eliminuje základní chyby, na druhou stranu lidé systému příliš věří a ten způsobuje nehody svojí omezeností.
Autonomní auta jsou skutečně velkým tématem roku 2019, takže Kurzweil předpověděl jejich nástup. Tato predikce je však převážně neúspěšná, protože ještě není automatické řízení tolik rozvinuté.
Predikci hodnotím 30 %.

Most roads now have automated driving systems—networks of monitoring and communication devices that allow computer-controlled automobiles to safely navigate.
Tato předpověď je nesprávná. Vývoj probíhá pouze uvnitř vozů. Silnice zůstávají stejné.
Hodnotím 0 %. 

Prototype personal flying vehicles using microflaps exist. They are also primarily computer-controlled.
Nic takového pravděpodobně neexistuje. Nacházím pouze zmínky v knihách z doby vytvoření této předpovědi. Zde Kurzweil pravděpodobně podlehl hitu konkrétní technologie tehdejší doby.
Predikci hodnotím 0 %. 

Humans are beginning to have deep relationships with automated personalities, which hold some advantages over human partners. The depth of some computer personalities convinces some people that they should be accorded more rights.
Už dlouho mají lidé hluboký vztah ke svému telefonu, mohou mít i vztah k automatickým osobnostem. Ti nejvíce používají asistenti však nemají významné osobnostní rysy a soustředí se spíše na zprostředkování akcí nebo poskytnutí informací. Samozřejmě že existují i jiní chatboti navržení k tomuto účelu. Na rozdíl od lidských partnerů jsou vždy dostupní a mají náladu se bavit. O větších právech pro umělou inteligenci se mluví stále více, ale spíše než hloubka osobnosti je to marketing či teoretické otázky.
Tuto predikci hodnotím 70 %. 

Most decisions made by humans involve consultation with machine intelligence. For example, a doctor may seek the advice of a digital assistant. A lawyer might utilize a virtual researcher. Or a shopper may receive recommendations from a software program that has learned his or her shopping habits.
Tato předpověď je nepravdivá. Lékaři se stále více radí s umělou inteligencí, která se například na rentgenových snímcích všimne detailů, které lidský expert opomene. Rozhodně se ale nejedná o většinu lékařských rozhodnutí. Nakupující získávají akorát tak doporučení, co si mají ještě koupit. I samotný trend spolupráce člověka a stroje již není tak silný jako před několika lety. Dnes je převážně nejasné, proč umělá inteligence říká to, co říká (problém s vysvětlitelností) a takový šachista, dříve nejsilnější ve spolupráci s počítačem, dnes nemůže dělat jinak než poslechnout počítač, protože je počítač lepší a i když udělá nepravděpodobný tah, i ten se většinou ukáže jako správný, jen mimo lidské chápání. Na druhou stranu v některých oblastech se užitečná doporučení objevují. Umělá inteligence doporučuje písně, videa, aplikace atd, které by se uživateli mohly líbit.
Predikci hodnotím 20 %. 

While a growing number of humans believe that their computers and the simulated personalities they interact with are intelligent to the point of human-level consciousness, experts dismiss the possibility that any could pass the Turing Test.
Tato předpověď je beze zbytku pravdivá. Neznalá veřejnost často inteligenci strojů přeceňuje, experti je podceňují.
Hodnotím 100 %. 

Human-robot relationships begin as simulated personalities become more convincing.
Předpověď totožná s jednou z předchozích.
Dávám totožných 70 %. 

Interaction with virtual personalities becomes a primary interface.
Je pravda, že k některým informacím nebo funkcím telefonu se dá nejlépe dostat přes osobního asistenta. Jejich využívanost i užitečnost roste. Rozhodně ale žádný není užitečný dost na to, aby se dal označit za "primary interface".
Hodnotím 20 %. 

Public places and workplaces are ubiquitously monitored to prevent violence and all actions are recorded permanently. Personal privacy is a major political issue, and some people protect themselves with unbreakable computer codes.
Kamery jsou téměř na každém rohu. Osobní soukromí je skutečně velkým politickým problémem. Na jednu stranu se vlády snaží o sledování obyvatelstva kvůli zajištění bezpečnosti, na druhou stranu svět usiluje o svobodu a soukromí. Šifrování (unbreakable computer codes) je rozšířené na celém internetu, v aplikacích i osobním životě.
Hodnotím 100 %. 

The basic needs of the underclass are met.
Zde není uvedeno, co je myšleno základními potřebami nebo jací lidé patří do "underclass". Chudoba v posledních dvaceti letech rychle ustupovala a i chudí lidé měli většinou přístup k základním potřebám. Rozhodně to neplatí pro všechny. Při pohledu roku 1999 bych tuto předpověď označil za průměrně úspěšnou.
Dávám 40 %. 

Virtual artists—creative computers capable of making their own art and music—emerge in all fields of the arts.
Umělá inteligence pronikla od všech oblastí umění. Někteří lidé stále nevěří, že počítač může být kreativní, ale počítačem vytvořené umění existuje.
Předpověď hodnotím 100 %. 

Most flying weapons are bird-sized robots. Some are as small as insects.
Drony jsou stále více používané jak pro zábavu, tak pro válečné účely. Zejména organizovaná hejna/útvary malých strojů dokáží splnit mise, na které se konvenční letadla nehodí. Díky ceně, tichosti provozu nebo malé velikosti jsou to ideální nástroje pro získávání informací. Nejmenší z nich mají velikost přerostlé vážky.
Hodnotím 80 %. 

Average life expectancy is over 100.
Je pravda, že se naděje dožití rychle zvyšuje, hlavně díky poklesu chudoby a zlepšení zdravotní péče v rozvojových zemích. Představa o 100 letech je však hodně přehnaná. Celosvětová hodnota je kolem 73 let. To je oproti roku predikce zvýšení o šest let. Jelikož bylo prakticky jasné, že ke zvýšení dojde, za takto nepřesnou předpověď nemůžu udělit žádná procenta.
Předpověď hodnotím 0 %.

Computerized watches, clothing, and jewelry can monitor the wearers health continuously. They can detect many types of diseases and offer recommendations for treatment.
Stále populárnější jsou fitness náramky, případně hodinky. Tato zařízení jsou plná senzorů, které měří životní funkce. Místo detekce onemocnění se spíše zaměřují na pomoc při sportu.
Předpověď hodnotím 60 %.


Průměr procentuálních hodnot všech predikcí je 58 %.
Než jej budeme srovnávat s výsledkem pro rok 2009 nebo dokonce s jinými futurology, uvědomme si, že se tyto sady predikcí liší v obtížnosti předpovědí i v jejich významnosti. Například přesná predikce počítačového výkonu je obtížná a důležitá. Predikce, že studenti často budou vzdáleně spolupracovat, není zase tak obtížná a predikce, že lidé se spinálními úrazy budou chodit, není tak důležitá.
Některé predikce se týkají spíše jednotlivých technologií (brýle pro neslyšící, nevidomé), jiné větších trendů (délka života, výkon počítačů). Druhá kategorie se dá lépe předvídat. Právě z kategorie více konkrétních technologií pochází velká část neúspěšných predikcí (microflaps, chytré silnice, simulované osoby). Zdá se, že ani expert typu Kurzweila není imunní k dobovým "cool trendům" futurologie, zaručeným představám o tom, co "jednou bude" nebo co "vědci za dvacet let vymyslí". 

Můj intuitivní průměr, který bere v úvahu náročnost předpovědí a jejich významnost (a tedy odráží celkovou schopnost Kurzweila předpovědět rok 2019) je 54 %.  

Kurzweil nadhodnotil význam nositelné elektroniky, implantátů nebo celkového výkonu počítačů (který je však nepravidelný a je možné, že se brzy dostane zpět na exponenciální křivku). Také přehnal odchod starých technologií (rotujících disků, knížek nebo kabelů). I vzdělávání se vyvíjí pomaleji. Nadhodnotil umělé lidi jako rozhraní počítačů a využívání virtuální a rozšířené reality. Také je třeba upozornit na dožívání přes 100 let, což je mimořádně špatná předpověď, stejně tak jako nanotrubice jako výpočetní substrát. Naopak dobře předpověděl vývoj umělé inteligence. Skutečně vyniká ve zpracování jazyka, jeho syntéze, překladech a podobně. Také je to díky neuronovým sítím. Dále předpověděl zmenšování počítačů a jejich pronikání do dalších oblastí života. Dále se mu podařilo předvídat trendy jako mizející kabely, samořídící auta či nanotechnologie. Zaujal mě počet predikcí o pomoci postiženým, který je nejspíš charakteristický pro dobu jejich vzniku, kdy si lidé snadněji představili, jak technologický pokrok napraví to, co je špatně, než aby předvídali nové možnosti. Je příznačné, že se v predikcích nepíše nic o největších fenoménech dneška: sociálních sítích, sdílení, komunikaci, nové způsoby šíření hudby, filmů a aplikací, sledování a vytváření videí a fotek atd. Formulace také naznačují nepochopení dnešní doby, pro kterou jsou charakteristické mikročinnosti: sledování krátkých videí místo filmů, chatování s více lidmi najednou místo osobního kontaktu nebo čtení a přitom poslouchání hudby a konzumace jídla, případně dělání tak nějak všeho najednou, díky přístupnosti všech těch činností. Ray mluví o činnostech, jako by byly oddělené: místo videí filmy, místo chatu telekonference, místo sociálních sítí dokumenty a podobně. 

Než budeme tvrdit, že Kurzweil technologický pokrok nadhodnocuje, musíme se uvědomit, že jsou technologie existující již delší dobu, které Kurzweil předpovídá na rok 2019. Zatímco ale technologie vynalezená v roce 2020 by byla v roce 2019 neúspěšnou predikcí, technologie z roku 2018 se považuje za úspěch. Proto se nedá říct, že předpovídané technologie jsou z budoucnosti, neboť některé jsou z minulosti (i když třeba nechtěně, protože předpovídány byly roky 2009 a 2019 a nic mezi tím). 

Myslím, že Ray Kurzweil je výjimečný futurolog, jenž pro svoje předpovědi používá mimořádně vědecké metody. A tak zatímco ostatní předpovídají scifi technologie jen proto, že by jejich existence byla zajímavá, Rayovy předpovědi často vycházejí. Je pravda, že v některých oblastech byly tyto predikce daleko od reality, ale při velké obtížnosti předpovídání 20 let dopředu v této rychlé době je hodnotím jako velice kvalitní. Kurzweil má sen o utopickém světě, ve kterém se nejpokročilejší technologie starají o blaho lidí a zatím mu ty nejvíce kritické předpovědi vycházejí nebo jsou alespoň v kontaktu s realitou. Nezbývá než mu přát, aby se technologický a společenský vývoj i v dalších letech ubíral příznivým směrem (pro předpovědi i pro nás všechny) a aby lidstvo skutečně v blízkých desetiletích dosáhlo velkého blahobytu. 

Vám děkuji za přečtení článku. Je mi jasné, že sami byste některé předpovědi ohodnotili jinak a klidně mi můžete napsat, kde jsem se podle Vás zmýlil. 

Komentáře