Dostavba Temelína a Dukovan je blbost aneb k budoucnosti energetiky

Politici čas od času mluví o tom, že by rádi nechali zvětšit naše dvě jaderné elektrárny, Temelín a Dukovany. V tomto článku popíšu, proč je to hrozná hloupost, a nemělo by se to dělat. 

Jsme ve starověkém Řecku. Naši učenci právě debatují o tom, zda postavit obrovské velkoměsto pro otroky. Ti jsou hlavním zdrojem energie, proto si možná zaslouží více investic. Práce bude trvat možná tisíce let a stát hromadu peněz, ale měla by se vyplatit. Mluví se o tom, že sníží naši závislost na okolních zemích. Odpůrci pořád mluví jen o nějakých možných problémech, ale měli by být přehlasováni veřejným zájmem. Kolem roku, jenž bude známý pod označením 2000, by mělo být vše hotové, výkonné, moderní. 

Plány politiků jsou někdy krátkozraké. Když investují, připravují naši vlast na dobu, jež si pletou se současností. Jaké je řešení? Neinvestovat do současných technologií! 

Cena jaderné elektrárny je vysoká. Další dva bloky Temelína budou stát 200 až 300 miliard Kč. Pro představu: výstavba prvních dvou bloků trvala 20 let. Ale to nevadí, třeba se o 20 let později a po utracení čtvrt bilionu bude vyrábět energie levně, skoro zadarmo... 

Ne. 
Pro představu od roku 2009 do roku 2020 vzrostla cena jaderné energie o 33 %. 

Žlutá křivka grafu nás už navádí na další úvahy. Cena solární energie ve stejném období klesla o 90 %. Proč tedy nebudovat raději solární elektrárny? Podívejme se na další graf. 

Cena za watt solární energie klesá exponenciálně. Od dob prvních solárních elektráren tato cena klesla přibližně o sto procent. 

Pokles ceny solární energie popisuje Swansonův zákon. Ten říká, že s každým zdvojnásobením instalované kapacity poklesne cena o 20 %. Pokles ceny a růst instalované kapacity vytváří positive feedback loop. Každé dva až čtyři roky se kapacita solárních panelů po světě zdvojnásobí. Podíl solární energie v světovém energetickém mixu roste exponenciálně, nyní je kolem 4 %. 

Exponenciální růst fotovoltaiky


Efektivita různých typů solárních článků roste. Díky tomu dodávají energii i když je obloha zatažená.

Vidíme tedy velké pokroky ve využívání fotovoltaické energie. Větrná energie je na tom podobně. Její cena též klesá exponenciálně a její podíl exponenciálně roste (nyní kolem 7 %). Podíly všech ostatních zdrojů elektřiny klesají. Jsou zastaralé. 

Takže nejenže výstavba dalších bloků jaderných elektráren je drahá, ale až budou dostavěny, budou už zastaralé. Energii budou vyrábět možná ještě nákladněji než dnešní jaderné elektrárny, rozhodně ne o moc levněji. V té době bude výroba solární energie takřka zdarma. Nové bloky Temelína nikdy nebudou spuštěny nebo tak bude učiněno pouze ze soucitu k nim. Na lidi, kteří o dostavbě rozhodli, budeme vzpomínat jako na hlupáky a zloděje. 

Ve skutečnosti by se než do zastaralého zdroje energie mělo investovat do energetické sítě, aby zvládla výkyvy spojené s proměnlivým výkonem solárních a větrných elektráren. Možná by bylo vhodné postavit velké akumulátory na úrovni měst, vesnic, městských částí. Podpořit nákup akumulátorů na úrovni domů. Jejich kapacita/cena roste exponenciálně. Usnadnit zapojení přebytečné střešní energie do sítě. 

Solární energie má i další výhody kromě ceny (větrná také, ale solární roste přece jenom rychleji). Například se dá snadno zvýšit její kapacita podle potřeby, prostě se přikoupí solární panely. Do těch se nemusí investovat předem jako do jaderných elektráren. Prostě se koupí vždy ty aktuálně nejlepší. Rovněž může být výroba solární elektřiny decentralizovaná, třeba na střechách. Tím se eliminuje energetická závislost na nějakých vzdálených centrálních místech či energetické ztráty při dopravě energie. Zvlášť v době ukrajinské války se jako velká výhoda jeví i soběstačnost: solární energie není závislá na dodávkách plynu, jaderného paliva, uhlí atd ani na jejich ceně na burze. 

Vidíme, že nemusíme ani argumentovat bezpečností jaderné energetiky, abychom ji zavrhli. Cena výroby solární a větrné energie je už dnes srovnatelná s jinými druhy energie (tedy se dosahuje tzv. grid parity). Pryč jsou doby, kdy obnovitelné zdroje vyžadovaly dotace. V době potenciálního dostavění dalších bloků jaderných elektráren bude cena sluneční energie zanedbatelná, kdežto cena jaderné energie bude srovnatelná s dneškem, a proto na trhu tato energie neobstojí. Výstavba jaderných elektráren je tudíž špatná volba. Je na čase ve světě i v naší zemi rozeznat dlouhotrvající trendy a připravit se na budoucnost. 

Výhled do budoucnosti
Solární energie se tedy brzy stane dominantním zdrojem elektřiny. Jak bude ubývat ostatních zdrojů, podíl fotovoltaiky poroste. Výroba energie bude stále levnější, až bude téměř zdarma. Pro uspokojení energetických požadavků lidstva by stačilo solárními panely zachytit 1/10000 slunečního záření dopadajícího na naši planetu. Představte si například zlomek Sahary (i když decentralizace má také své výhody). Elektřina tak přestává být vzácným zdrojem. Proto bude možné opustit současné paradigma šetření elektřinou. Bude se jí vyrábět daleko více a bude využívána k energeticky náročným účelům: nabíjení elektromobilů, odsolování a čištění vody, chlazení, intenzivní robotické farmaření, datová centra a k dalším úžasným uplatněním energie, o kterých se dnes neodvažujeme ani snít z důvodu jejich energetické náročnosti.

Komentáře